İmplant

 

İmplant Nedir?
Kaybedilen dişlerin yerine çene kemiği içerisinde hazırlanan yuvaya yerleştirilen, kök şekilli titanyum materyallerdir. Diş eksikliğinde komşu dişlere herhangi bir işlem yapılmadan, implant ile tedavi etmek mümkündür. İmplant üzerine yapılan protezler doğal dişe daha çok benzerler, geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlarlar.

 

İmplant Ameliyatı Zor Mudur?
İmplant ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılır ve ağrısız bir işlemdir. Diş çektirmekten daha zor  olmayan bu ameliyattan korkmanıza gerek yoktur.

 

İmplant Yapıldıktan Sonra Diş Protezi İçin Ne Kadar Beklenir?
İmplant ameliyatından sonra üzerine diş yapılması için beklenen süre, kemiği kalitesine ve implant yapılan bölgeye göre değişmektedir.  Ameliyat sırasında implant kemiğe istenildiği  kadar sıkı yerleşirse 1 hafta içinde diş protezi takılabilir.  Kemiğin yumuşak olması gibi durumlarda ise implant ile kemiğin kaynaşması için 2-5 ay kadar beklemek gerekebilir.

 

İmplant Kemikle Kaynaşmazsa Ne Olur?
İmplant ameliyatı implant firmasından gelen ekiple birlikte çene cerrahımız tarafından steril şartlar altında yapılmaktadır.  İmplant tedavisinin başarı  oranı %98 civarındadır. Yine de yeterli bekleme süresinden sonra kemikle kaynaşmayan implantlar olabilir ve bu durumda yerine yenisi yapılır. Kliniğimizde uygladığımız implantlar dünyanın heryerinde garantisi geçerli olan implantlardır. Başarısız olması durumunda ücretsiz olarak telafi edilir.

 

Çene Kemiği Eridiğinde İmplant Yapılabilirmi?
Sinüs yükseltme yapılarak, hastanın kendi kemiği ya da kemik tozu ile çene kemiği genişletilerek implant yapılabilir.  Sinüs yükseltme ya da kemik ekleme işleminden sonra implant yerleştirmek için birkaç ay beklemek gerekebilir.

 

All on Four Tedavisi Nedir?
Çene kemiğinin fazlaca eridiği durumlarda üst çenede sinüs yükseltme, alt çenede kemik ekleme işlemi yapılmadan, mevcut kemiğe daha uzun ve açılı olarak yerleştirilmiş implantlar ile yapılan tedavidir. Bu teknikte diş protezi, implant ameliyatının yapıldığı gün takılabilmektedir.

 

İmplant Tedavim Bittikten Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?
İmplant üstü protezlerin temizliği ve bakımı özenle yapılmalıdır. Doktorunuzun anlattığı şekilde fırçalama ve diş ipi kullanımı, implantların uzun yıllar ağızda kalması için çok önemlidir. Yılda 1 kez düzenli kontroller ile takip edilmeli ve kemik erimesi, implant parçalarının kırılması gibi durumlar saptanmalıdır.  Bu kontroller sayesinde implantların sağlıklı şekilde ömür boyu kullanılması mümkündür.

 

Gömülü Diş Nedir?
Sürme zamanı geldiği halde, tamamı ya da bir kısmı çene kemiği veya dişeti altında kalmış dişlerdir. Genellikle 20 yaş dişlerinin gömülü kaldığı görülür ancak daha az sıklıkla köpek dişleri ve diğer dişlerde gömülü kalabilir.

 

Gömülü Dişler Mutlaka Çekilmeli Midir?
Ağrı ve abseye yol açmış, radyografik görüntüde etrafında kist saptanmış gömülü dişler çekilmelidir. Özellikle yarısı çıkmış ancak bir kısmı dişeti altında gömülü olan 20 yaş dişleri şiddetli ağrı ve abseye yol açar. Tekrarlayan enfeksiyonlar kemik erimesine, kemik kistlerine ve alt çenede uyuşukluğa yol açabilir.

Tamamen gömülü olan, hastaya rahatsızlık  vermeyen, sadece radyografik muayenede saptanmış gömülü dişlerin çekilmesine gerek yoktur. Ancak yılda 1 kez radyografik muayene ile kontrol edilmeleri gerekir çünkü gömülü dişler etrafında kist oluşma ihtimali vardır.

 

Cerrahi İşlemler Sırasında ve Sonrasında Ağrı ve Şişlik Olur Mu?
Gömülü diş çekimi, implant ameliyatı,  kist ameliyatı gibi cerrahi işlemler sırasında, ilgili bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve hastanın ağrı duyması engellenir.

Ameliyattan sonra,  operasyonun büyüklüğüne bağlı olarak ağrı ve şişlik olabilir. Doktorunuz yaptığı işleme uygun şekilde antibiyotik, ağrı kesici, ağız gargarası gibi ilaçlar reçete eder. Bu ilaçlar talimatlara uygun şekilde kullanıldığında, ağrı ve şişlik rahatsızlık vermeyecek şekilde kontrol altında tutulmaktadır.