Estetik (Restoratif Diş Hekimliği)

 

Porselen Lamina Nedir?
Porselen, doğal kaynaklı hammaddelerden 1400°c civarında pişirilerek üretilen, beyaz, ışık geçirgenliğine sahip, sağlıklı bir üründür. Lamina kelimesi ise Türkçe’ ye yaprak veya tabaka olarak çevrilebilir. Porselen lamina, diş üzerine 0,3-0,7 mm inceliğinde uygulanan porselen yapraklardır. Bu ince yaprakların uygulanabilmesi için diş tamamen kesilmez, aksine sağlam yapısı korunur ve zarar verilmez. Dişin sadece ön yüzeyinde çok az bir miktar aşındırma yapılır. Porselen lamina dişe özel bir yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır.

 

Hangi Durumlarda Dişlere Porselen Lamina Uygulanır?
Porselen laminalar özellikle gülüş estetiğini etkileyen birçok durumda kullanılabilir. Dişlerinin renginden memnun olmayan hastalarda kalıcı bir beyazlık sağlanması adına dişlere porselen lamina uygulanarak daha aydınlık ve parlak bir gülüş elde edilebilir. Dişlerinin şekillerinden şikayeti olan hastaların kişisel karakterine ve yüz yapısına uyumlu bir formda tasarlanan porselen laminalar ile dişlerin şekilleri düzeltilebilir. Özellikle ön iki diş arasında daha sık görülen, bazen tüm dişler arasında da olabilen, dişler arası boşluğun kapatılması (diastema kapatma) işleminde diş boyutlarını orantılı bir şekilde büyütecek porselen laminalar tasarlanarak gülüş estetiği sağlanabilir. Eğer dişlerde hastayı rahatsız eden bir aşınma varsa veya ön dişlerin kesici kenarlarında sıklıkla karşılaşılan küçük kırılmalar mevcutsa, bu mine dokusu kayıpları da porselen lamina ile telafi edilebilir.  Ortodontik tedavinin hasta tarafından tercih edilmediği çapraşıklığın çok az olduğu vakalarda yaprak porselenler ile gülüş estetiği düzenlenebilir. Ön bölgede rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların değişiminde porselen laminalar tercih edilerek daha uzun ömürlü ve renklenmeyecek restorasyonlar yapılabilir.

 

Kimlere Porselen Lamina Uygulanabilir?
Porselen lamina diş tedavisi, büyüme ve gelişimini tamamlamış bireylere uygulanabilir.

 

Porselen Yaprakların Uygulanamayacağı Durumlar Var mıdır?
Hastaların kapanış bozukluğu veya şiddetli bir çapraşıklığı varsa lamina tedavisinden önce ortodontik tedavi görmeleri gerekmektedir. Tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkların bırakılması tedavinin uzun dönem başarısı için önemlidir. İleri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda porselen lamina tedavisi uygulanamaz.

 

Estetik Bir Gülüşe Ulaşmak Kaç Seans Sürer?
Öncelikle ağız hijyeni sağlanmış, dişeti sağlıklı bir konuma getirilmiş olmalıdır. Porselen laminaları saracak olan bu bölgede pembe estetiğin sağlanması çok önemlidir.

Dişler, lamina uygulamasına hazır haldeyse tedavi 3 seans sürer.

 

Bu Estetik Diş Hekimliği Uygulamasının Tedavi Aşamaları Nasıldır?
İlk seansta dişleriniz üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan önce gülüş tasarımınızı yapıyoruz ve beğendiğiniz tasarımın ölçüsünü alarak teknisyenimize yolluyoruz.

İkinci seansta dişlerinizden gene herhangi bir aşındırma yapmadan önce teknisyenden gelen gülüş dizaynını ağız içine geçici bir materyal ile uyguluyoruz ve diş yüzeyinde yapılması gereken inceltmeleri bunun üzerinden yaparak dişinizin doğal mine dokusunu mümkün olduğunca koruyoruz. Hassas bir ölçü materyali ile detaylı ölçü alıyoruz ve laminaların üretimi için teknisyenimize gönderiyoruz. Son seansta ise porselen laminaları dişinize estetik restorasyonlara özel bir yapıştırıcı ile sabitliyoruz.

 

Porselen Laminalar Düşer ya da Kırılır mı?
Hayır. Modern yapıştırma ajanlarının diş minesine bağlanma değerleri çok yüksektir. Eğer yapıştırma seansında teknik hassasiyete uygun hareket edilirse yaprak porselenlerinizi kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Porselen yapraklar materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir, dişleri kırabilecek etkenler hariç, kolay kolay kırılmaz. Dişe yapışmış bir laminayı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırılarak uzaklaştırılabilir.

 

Porselen Yaprakların Ömrü Ne Kadardır?
Porselen yapraklar iyi bir ağız bakımıyla uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde kullanılabilirler, çünkü “porselen” ağız içerisinde su emmeyen, renklenmeyen, lekelenmeyen ve aşınmayan, dayanıklı bir estetik materyaldir. Ancak dişlerinize zarar verecek her şey elbette laminalarınıza da zarar verecektir. Yılda bir kere diş taşı temizliği yapılması, günde 2 kere 2 dakika diş fırçalanması, ara yüzlerin diş ipi ile temizlenmesi doğal dişlerinizin sağlığı için ne kadar gerekli ise porselen lamina dişlerinizin sağlığı ve uzun ömürlü olması için de şarttır. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

 

Porselen Lamina Dişlerin Avantajları Nelerdir?
0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.
Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi) sahip olması porselen lamina ile sağlanabilmektedir. Diş üzerinde ya hiçbir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiçbir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.

Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.
Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

 

Gülüş Estetiğinin Bakımı Nasıl Yapılır?
Gülüş estetiğinin uzun dönem idamesi için günlük oral hijyen sağlama prosedürlerinizden farklı ekstra bir işlem gerekmemektedir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve senede bir ağız bakımı için hekiminizi ziyaret etmeniz ile doğal dişlerinizin ömrü uzadığı gibi porselen yapraklarınızın da ömrü uzayacaktır.