Oral Diagnoz ve Radyoloji

 

Oral Diagnoz ne demektir?

 

Oral Diagnoz, bilimsel verilere dayanarak ağız hastalıklarının birbirlerinden ayrılmasını, tanımlanmasını inceleyen bilim dalıdır.

Gelişen görüntüleme teknikleri ile oral diagnoz bilimi de ilerlemektedir. Teknolojinin yardımı ile dişler ve çene kemiklerindeki sorunları görmek, teşhis ve tedaviyi kolaylaştırmış, daha iyi sonuçlar alınmasını sağlamıştır. 

 

Dijital Panoramik Röntgen neden çekilir?

 

Dijital Panoramik röntgenler ile dişlerin genel durumları ve köklerin destek kemikle ilişkileri, muayene esnasında gözden kaçan ara yüz çürükleri, ağızda mevcut olan bir apsenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler tespit edilebilir. Süt dişleri altındaki sürekli diş tomurcuklarının varlığı ve konumları, 20 yaş dişlerinin kontrolü, dental implant yapılması düşünülen dişsiz bölgelerin kemik ölçümleri, anatomik oluşumların bu bölgelerle ilişkilerini panoramik filmler aracılığıyla basit bir şekilde gözlemlemek mümkündür. Çene ve dişlerle ilgili operasyonlardan önce çekilen diş röntgenleri, tedavi uygulanacak alanı geniş bir şekilde gösterir ve operasyonun başarısını arttırır. 

 

Kliniğinizde röntgen cihazı mevcut mudur?

 

Dental alanda herhangi bir müdahale hazırlığı için mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş olan Castellini X-radius compact dijital panoramik röntgen cihazı yüksek performanslı 2D panoramik görüntüler sağlamak için kliniğimizde hazırdır.

Ayrıca bölgesel olarak daha detaylı görüntü elde etmek amacıyla kullandığımız periapikal röntgen cihazımız da mevcuttur.

 

Panoramik Röntgen Nasıl Çekilir?

 

Röntgen odasına alınan hastaya kurşun önlük ve kurşun boyunluk giydirilerek hazırlık yapılır. Hastanın çenesi röntgen cihazının baş kısmına yerleştirilir. Hastanın kıpırtısız ve dik durması beklenir. Tüm düzenlemeler ve ayarlamalar yapıldıktan sonra kafa etrafında dönen cihaz saniyeler içerisinde, aldığı görüntüleri bilgisayara iletir; böylelikle panoramik röntgen işlemi tamamlanmış olur.

 

Klostrofobim var, Panoramik röntgen çektirebilir miyim?

 

Kapalı alan korkusu (klostrofobi) olan hastalar rahatlıkla dijital panoramik röntgen çekilebilirler. Cihazın etrafı tamamen açıktır. Cihazın iki yana uzanan levhaları yalnızca başınızın etrafında bir tur dönmektedir. Dolayısıyla dijital panoramik film çekimi saniyeler kadar kısa süren bir işlemdir.