Protez

 

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum, beyaz renkli ve oldukça yüksek dayanıklılığa sahip bir materyaldir. Standart porselenlerin altyapılarında kullanılan gri renkli metaller yerine zirkonyum kullanılarak çok daha estetik protezlerin yapılması mümkün olmaktadır.

 

Ne zaman zirkonyum dişleri tercih edebiliriz?

Geleneksel köprü ve kaplamaların estetik açıdan hastalarımızı memnun edemeyeceği, özellikle ön bölgelerde planlanan kaplama ve köprülerde, zirkonyum dişler tercih edilmektedir. Zirkonyumun beyaz rengi ve ışık geçirgenliği sayesinde zirkonyum dişler, doğal dişlere çok daha benzer bir görünüm ortaya koymaktadır.

 

Zirkonyum dişler alerji yapar mı?

Zirkonyum dişlerde, geleneksel metal destekli kaplamalarda olduğu gibi alerjik metaller bulunmadığından diş etlerinizle çok daha uyumludur. Ayrıca rengi beyaz olduğundan diş etinin altından yansıyan mor renklenmelere sebep olmaz.

 

Zirkonyum dişlerin ömrü ne kadardır?

Zirkonyum kaplama ve köprüler, geleneksel metal destekli protezlerle benzer ömürdedirler.

 

Zirkonyum diş yaptırmak zor mudur?

Hayır değildir. Geleneksel kaplama ve köprülerin yapılmasından bir farklılık bulunmamaktadır.

 

İmplant destekli protezlerde zirkonyum kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. Dijital tarayıcı ve kazıyıcılar tarafından üretilen yüksek hassasiyetli implant destekli zirkonyum protezlerle hem estetik hem de dayanıklı sabit dişler yapmak mümkün olmaktadır.

 

Full porselen diş nedir?

Özellikle ön bölgelerde, çok yüksek estetik beklentilerin karşılanması adına kullanılan, ve hiçbir altyapı materyali olmadan yalnızca güçlendirilmiş cam porselenden üretilen kaplamalara full porselen (Empress) adı verilmektedir.

 

Full porselen (Empress) dişler dayanıklı mıdır?

Empress porselenler ön bölgedeki dişlerin taşıması gereken çiğneme kuvvetlerini kaldırmak üzere tasarlanmışlardır. Bu nedenle azı dişlerinde empress porselenler yerine zirkonyum tercih edilmelidir. Doğal bir dişin kırılmasına sebep olacak kuvvetler Empress porselenleri de kıracaktır. Fakat daimi olarak yapıştırılmış bir empress porselenin kendi kendine düşmesi ya da bir travma olmaksızın kırılması mümkün değildir.

 

İMPLANT DESTEKLİ PROTEZLER

İmplantlar ile çıkmayan protez yaptırabilir miyim?

Bir ya da birden fazla dişin eksikliğinde, kaybedilen diş sayısına göre yeterli sayıda implant yapılarak kendinizin takıp çıkaramadığınız sabit protezler yapılabilmektedir. Bu sayede takıp çıkartmalı protez kullanma zorunluluğu ortadan kalkarak damak bölgesi açık restorasyonlar yapılabilmektedir.

 

Her eksik diş için bir implant gerekir mi?

Hayır eksik dişlerin bölgesine ve sayısına göre, uygun pozisyonlarda yerleştirilen implantlar ile sabit implant destekli protezler yapılabilmektedir.

 

Tam (damak) protezlerim hareket ediyor implant işe yarar mı?

Evet tam dişsiz hastalarda ön bölgelere yerleştirilen 2 - 4 implant ile, tam (damak) protezlerin desteği arttırılabilmektedir. Çıtçıtlı protezler gibi implantlardan destek alan tam (damak) protezler bu sayede hareket etmeden ağızda durabilmektedir.

 

All on Four tekniği nedir?

Tam dişsiz çenelerde sinüs boşlukları ve önemli sinirlerden kaçınmak amacıyla farklı açılarda yerleştirilen 4’er implanttan destek alan implant destekli protezlerin yapım tekniğine “all on four” ismi verilmektedir. Özellikle uzun süre dişsiz kalmış ve çok miktarda kemik erimesi yaşanmış çenelerde sabit protez kullanılabilmesi açısından oldukça konforlu bir tedavi seçeneğidir.

 

İmplantım yapıldıktan sonra dişsiz gezmek zorunda mıyım?

İmplantın kemikle kaynaşması için en önemli gerekliliklerden biri implantın yerleştirilmesi anında kemiğe sıkıca tutunabilmesidir. Bu tutunma implant yapılan bölgedeki kemiğin miktarı ve sertliğine bağlıdır. Eğer implant kemiğe istenilen düzeyde tutunabilirse yeni yapılan implantlar üzerine geçici protezler yapılabilir. İmplantın iyileşmesi ve kemikle kaynaşması tamamlandıktan sonra (yaklaşık 3 ay) daimi implant destekli protezleriniz yapılabilmektedir.