You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Ağız Kokusu Nedir?

 • Posted 2 Mart 2021

Ağız kokusu, nefes alıp verme esnasında oluşan kötü kokudur. Tıbbi olarak halitozis olarak adlandırılan ağız kokusu ne kadınlarda ne de erkeklerde istenmeyen bir durum olup kişilerin sosyal hayatlarına kötü etkisi bulunan bir durumdur.

Hastalar tarafından genellikle fark edilmeyen ağız kokusu problemi düzenli diş hekimi kontrolleriyle tespit edilebilmektedir. Ağız kokusunun sebebini tespit ederek tedavisini yapmak hastaların sosyal hayatlarında sorun yaşamamaları ve oluşabilecek daha ciddi sorunların önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız kokusunun oluşmasında pek çok faklı etken olabilir. En büyük sebebi ise yetersiz ağız bakımına bağlı olarak oluşan ağız ve diş problemleridir. Düzenli diş fırçalamanın yapılmadığı durumlarda yemek artıkları diş aralarında birikerek plak tabakasını oluşturur. Bu plak tabakası ağız kokusunun en büyük nedenidir. Plak tabakası temizlenmesine rağmen ağız kokusu sorunu devam ediyorsa diş ve diş etleri kontrol edilmelidir. Diş aralarında oluşan ve gözle görülmeyen diş çürükleri, diş eti altında biriken diş taşlarına bağlı olarak oluşan diş eti problemleri de ağız kokusunun sebeplerindendir. Dişlerin bakımı yapılırken dil yüzeyinin temizlenmesine de dikkat edilmelidir. Temizlenmeyen dil yüzeyi de ağız kokusuna sebep olabilir. Sigara kullanımı ağız kokusuna neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sigara kullanımında yeterli ağız bakımı yapılmazsa ciddi diş ve diş eti problemleri oluşabilir. Tükürük ağız içindeki bakterileri ve kokuyu temizleme özelliğine sahiptir. Ağız kuruluğunun olduğu durumlarda ağız içi yeterli temizlenemez ve ağız kokusu oluşabilir. Bu durumda ağız kuruluğunun sebebi araştırılmalı ve sık ve azar azar su tüketilerek bu durumun önüne geçilebilir. Bunların dışında bazı sistemik rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlar da ağız kokusuna sebep olabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu tedavisinde ilk olarak kokuya sebep olan etken tespit edilmeli ve buna yönelik bir tedavi planı çıkarılmalıdır. Kötü ağız bakımı veya dişlerdeki bir sorundan kaynaklandığı durumlarda sorun tedavi edilerek ortadan kaldırılır. Düzenli ve yeterli ağız bakımı sağlamak ağız kokusunun oluşmasını önleyen en önemli önlemdir.

Mesajını Bırak

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır *

Etiketler
 • Available Appointments on January 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on February 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on March 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on April 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on May 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on June 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available