You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Protez Diş Nedir?

 • Posted 24 Mart 2021

Protez diş; diş çürükleri, diş eti problemleri ya da kaza gibi herhangi bir nedenle oluşan diş kayıplarının oluşturduğu boşluğu doldurmak ve fonksiyonu devam ettirmek için eklenen dişlerdir. Dişler çiğnemeyi sağlamalarının yanı sıra konuşmaya da yardımcı olurlar.

Ağızdaki tüm bu fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamak için ağızdaki eksik ya da fonksiyonunu tam yerine getiremediği durumlarda gerekli tedaviler yapılmalıdır. Diş protezleri ile dişlerin fonksiyonu düzenlenirken hastanın estetik görünümü de güzelleştirilir. Diş kayıplarının ya da diş eti problemlerinin yaşanmaması için hastalar düzenli olarak ağız bakımlarını yapmalıdırlar.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Uygulanacak protez diş çeşidine hekim tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonucunda karar verilir. Her hastanın problemi, çene yapısı farklı olduğundan hastaya özel tedavi şekli seçilir. Protez dişler sabit ve hareketli olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sabit protezler diş kaybının olduğu bölgeye direkt olarak yapıştırılan ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Diş kaybının az olduğu durumlarda tercih edilir. Sabit protez tedavilerinden olan köprü protez tedavisinde boşluğun yanındaki dişlerden destek alındığı için fazla diş kaybı olduğunda tercih edilmezler. Hareketli protezler ise diş kaybının fazla olduğu durumlarda tercih edilen, hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Halk arasında takma diş olarak bilinir. Ağızdaki tüm dişler kaybedildiğinde tüm dişlerin yapıldığı total protezler ve kısmi diş kayıplarının olduğu durumlarda uygulanan parsiyel protezler olarak ikiye ayrılır. Total protezlerde ağızdaki tüm dişler hastanın damak dokusuna uygun olarak yapılır. Özel bir akrilik malzemeden üretilirler. Parsiyel protezler ise sadece diş kaybının olduğu bölgedeki dişlerin tamamlandığı protezlerdir. Sağlam dişlerden teller ile destek alınarak tutuculuğu ve fonksiyonu arttırılır.

Protez Diş Hangi Durumlarda Uygulanır? Şişli'de Protez Diş Uzmanı Var mı?

Protez dişler diş kayıplarının yaşandığı durumlarda tercih edilirler. Herhangi bir yaş sınırlaması söz konusu değildir. Hekim uygun görüyorsa protez uygulanabilir. Protez tedavisi diş hekimliğinde protez alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Şişli’deki kliniğimiz DentDesign’da protez uzmanı doktorumuz Zinde Güder tarafından talep eden hastalarımıza tüm protez tedavilerini uygulamaktayız.

Mesajını Bırak

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır *

Etiketler
 • Available Appointments on January 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on February 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on March 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on April 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on May 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available
 • Available Appointments on June 14, 2019

  2 time slots available
  2 time slots available